BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: „Neprihvatljivo mešanje“: Međunarodni krivični sud osudio sankcije SAD-a tužiocu MKS-a zbog istrage ratnih zločina

RT: „Neprihvatljivo mešanje“: Međunarodni krivični sud osudio sankcije SAD-a tužiocu MKS-a zbog istrage ratnih zločina
03.09.2020. god.

Stavljanje tužioca Međunarodnog krivičnog suda Fatoua Bensoude na crnu listu od strane SAD-a predstavlja "neprihvatljiv pokušaj mešanja u vladavinu zakona", navodi se u saopštenju Međunarodnog krivičnog suda, nakon što je američki državni sekretar Majk Pompeo saopštio o sankcijama.


Bensouda, gambijski advokat koji je nameravao da istraži američke ratne zločine u Avganistanu, sankcionisan je u sredu. Šef O
delenja za jurisdikciju i saradnju MKS-a za Fakiso Močočoko takođe je stavljen na crnu listu zbog „materijalne pomoći“ tužiocu, rekao je Pompeo novinarima.


„Ovi napadi predstavljaju eskalaciju i neprihvatljiv pokušaj ometanja vladavine prava i sudskog postupka“, rekao je portparol MKS-a Fadi El Abdalah, reagujući na Pompeovo saopštenje, dodajući da „napad na MKS takođe predstavlja napad protiv interesa žrtava zločina, za koje Sud predstavlja poslednju nadu u pravdu“.

Abdallah je rekao da je sud ostao "nepokolebljiv" u svojoj posvećenosti mandatu koji mu je dodeljen Rimskim statutom i državama koje su ga potpisale.

Statut je stupio na snagu 2002. godine, a 123 države su postale njegove potpisnise. Iako SAD nisu jedna od njih, Avganistan jeste.

U junu je Trampova administracija postavila temelje za izricanje ekonomskih i ličnih sankcija protiv MKS-a i njegovog osoblja koje se usudilo istražiti zločine SAD-a ili bilo koga od njihovih saveznika, uključujući Izrael, te saopštila da su istrage suda o kršenju palestinskih ljudskih prava „politički motivisane“.

U sredu je Pompeo opisao MKS kao „temeljno slomljenu i korumpiranu instituciju“ i rekao da SAD „neće tolerisati njegove nelegitimne pokušaje da Amerikance podvrgnu svojoj nadležnosti“.

Podržavajući ad-hok međunarodne sudove za Jugoslaviju i Ruandu tokom 1990-ih, SAD su se protivile MKS-u od samog početka i odbile da ratifikuju Rimski statut. Administracija Džordža V. Buša je čak 2002. godine usvojila Zakon o zaštiti američkih vojnika, koji uključuje takozvanu „hašku klauzulu o invaziji“ kojom se odobrava upotreba sile za oslobađanje bilo kog američkog ili savezničkog državljanina kojeg drži MKS.

Zakon takođe omogućava SAD-u da povuku vojnu pomoć iz zemalja koje su ratifikovale Rimski statut i ograničava učešće Vašingtona u mirovnim operacijama UN-a ukoliko američke trupe ne dobiju potpuni imunitet.

Izvor: Vostok / RT


  • Izvor
  • Tanjug
  • Američka uvrštavanje tužioca Međunarodnog krivičnog suda Fatoua Bensoude predstavlja "neprihvatljiv pokušaj mešanja u vladavinu zakona", rekao je MKS nako


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Jevrejska država je navodno izjavila da će kazniti Palestinu ako sud bude gonio njene lidere


Neki saveznici su skeptični prema prihvatanju Ukrajine usred oružanog sukoba, izjavio je predsednik

Dmitrij Peskov je istakao da je stav Rusije o mirovnim pregovorima dobro poznat


Moskva smatra da je izliv nasilja bio namerni pokušaj da se terorišu ljudi u gradu na kom se govori ruski kako bi se pokorili vladi nakon puča i njenoj...

Lideri EU „zamajavaju“ ljude horor pričama o Rusiji – Kremlju


Kijev bi se obavezao na neutralni status i dobio međunarodne bezbednosne garancije, prema nacrtu sporazuma


Ostale novosti iz rubrike »